таг: Володимир

Зеленски на Самитот рече дека Путин „го чека ноември“ и повика...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во својот говор во Институтот Роналд Реган пред самитот на НАТО, рече дека „сите го чекаат ноември“, вклучително и...

Зеленски и Туск потпишаа Договор за безбедносни гаранции

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски и полскиот премиер Доналд Туск денеска во Варшава потпишаа билатерален договор за безбедносни гаранции. Како што јавија украинските...

Зеленски: Патот на Украина кон Европа и слободата не е само...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека патот на Украина кон Европа не е само политички и географски, туку и идеолошки. ...

Украина врати 90 бранители од руско заробеништво

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал Телеграм објави дека 90 украински бранители се вратија во Украина од руско заробеништво. „Дома...

Зеленски на почеток на пристапните преговори на Украина со ЕУ: Денес...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денес преку објава на Х го прогласи овој ден за историски за земјата бидејќи од денеска Украина преминува...

Зеленски нареди чистка во Националната гарда по откривањето на плановите за...

0
Претседателот Володимир Зеленски му порача на шефот на украинската национална гарда да ги исчисти своите редови од оние кои ја дискредитираат откако двајца...

(ВИДЕО) Зеленски: Рускиот терор мора да биде победен

0
Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека значителното намалување на рускиот ракетен терор над Харков докажува дека е можно да се заштитат украинските...

Зеленски го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност (СДА). Соодветниот декрет е објавен на...

Зеленски разговараше со Папата за последиците од руската агресија врз Украина

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска разговараше со папата Франциск за последиците од руската агресија врз Украина, вклучително и воздушните напади и тешката ситуација...

Украина и Португалија потпишаа билатерален договор за безбедност

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во Лисабон на средбата со португалскиот премиер Лууиш Монтенегро потпиша договор со кој Португалија годинава ќе обезбеди...