таг: воена

Зеленски: Одлуките на Западот за воена помош на Украина доцнат околу...

0
Западните земји се исклучително бавни во донесувањето одлуки за воена помош за Украина, што ја комплицира ситуацијата на украинските вооружени сили, изјави претседателот...

Амб. Дир: Кримските Татари продолжуваат да трпат репресии од окупаторот рф

0
На 815-от ден од целосната руска воена агресија против Украина, се одбележува Ден на паметење на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ....

Се очекува САД да објават нов пакет воена помош за Украина...

0
Се очекува САД да објават нов пакет воена помош од 400 милиони долари за Украина, рекоа американски официјални лица, додека Кијив се бори...

Украинска морнарица: Третина од руските воени бродови во Црното Море потопени...

0
Украина потопи или онеспособи третина од руската воена бродска флота во Црното Море за време на двегодишната војна, соопшти денеска портпаролот на украинската...

Дводневен Самит на ЕУ – главни теми Украина, Блискиот Исток, проширувањето...

0
Поддршката за Украина во справување со руската воена агресија, ситуацијата на Блискиот Исток, проширувањето на Унијата, безбедност, одбрана и надворешните односи на ЕУ,...

Нетанјаху ја одобри воената офанзива во Рафа

0
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, ги одобри плановите за воена офанзива во градот Рафа кој се наоѓа во јужниот дел на Газа, соопштија...

Администрацијата на Бајден објави план за испраќање оружје во вредност од...

0
Администрацијата на Бајден во вторникот објави уште еден пакет воена помош за Украина во вредност од 300 милиони долари, по неколкумесечно предупредување дека...

САД испраќаат итна воена помош од 300 милиони долари за Украина

0
Американскиот претседател Џо Бајден нареди итна воена помош од 300 милиони долари за Украина во момент Конгресот продолжува да блокира многу поголем пакет...

Финскиот претседател Стуб: Вежбата на НАТО испраќа порака до Русија, Алијансата...

0
Финскиот претседател Александар Стуб рече дека тековната воена вежба на НАТО во Нордиските земји испраќа порака до Русија дека Алијансата има способност да...

Граф: Кога Русија ќе ги повлече своите трупи тогаш ќе прекине...

0
Како дел од новиот пакет воена помош во вкупна вредност од 1,13 милијарди евра, Германија треба да и обезбеди на Украина 18 оклопни...