таг: власт

Турканици со полицијата и молотови коктели во Тирана

0
И денеска пред зградата на локалната власт во Тирана се одржа протест на...

Почина бившиот кинески лидер Џијанг Цемин

0
Поранешниот кинески претседател Џијанг Цемин, кој дојде на власт по протестите на плоштадот...

Хуманитарното прашање во фокусот на средбата меѓу талибанците и ЕУ

0
Прашањето за признавање на новата власт во Авганистан предводена од Талибанците е минимизирана, а фокусот...

Претседателот на САД Бајден во Европа

0
Скоро пет месеци по доаѓањето на власт, американскиот претседател Џо Бајден пристигна во Британија, прва фаза од...

Потребно повеќе волја од Централната власт за спроведување на децентрализацијата, смета...

0
Централната власт ја нема потребната волја за спроведување на реална децентрализација, оценува Извршната директорка на ЗЕЛС, Душица...