таг: вид

(ВИДЕО) Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди – најголеми досега

0
Научниците открија досега недокументиран вид на џиновска анаконда во Амазон, за која велат дека може да порасне до 7,5 метри и тежи близу...

Со овие секојдневни навики се таложат маснотиите околу стомакот

0
Висцералните масти се вид на маснотија која се наоѓа длабоко во абдоминалниот ѕид и ги опкружува нашите органи. Според Клиниката во Кливленд, некои...

Николов: Оваа влада не прави ништо за здравството, се однесува арогантно...

0
Македонија кубури со секаков вид на медицински кадар. За медицинскиот кадар нема континуирана обука. Претходно престојуваа во познати здравствени центри и искуството го...

ФОТО: Нов вид инсекти е пронајден во Неретва

0
реклама НОВ животински вид од семејството инсекти е откриен во областа Неретва и го...

Научниците создадоа нов вид мраз

0
НАУЧНИЦИТЕ создадоа нов вид на претходно непознат мраз кој би можел да постои на ледените месечини на Сончевиот систем со помош на уред...

Новиот вид на корона „Кракен“ е позаразен од сите досега, предупредува...

0
Новиот вид на корона „Кракен“ е позаразен од сите досега, предупредува Светската здравствена организација. Сојот на коронавирус XBB.1.5. ја загрижи Светската здравствена...

Научници тврдат дека ја откриле причината за озлогласената „Јустинијанова чума“

0
Откритието сугерира дека нов вид на чума може повторно да се појави кај луѓето во иднина. „Истражувањето е и...

Интересна физика: Зошто бумерангот се враќа?

0
Припадниците на нашиот вид користат бумеранг многу повеќе од она што го мислевме – илјадници години, пишува National Geographic. Најстариот пронајден...

Мистериозен хепатит ги напаѓа децата

0
Новиот и сериозен вид на хепатитис регистриран кај околу 300 деца во дваесетина земји го вклучи алармот во светот. Научници, инфектолози, педијатри проучуваат...

Откриен нов вид на коронавирус во неколку европски земји

0
Нов вид на коронавирусот „комбикрон“ е откриена во неколку европски земји, вклучително и Белгија, и е комбинација од сите подвидови на сојот омиркон....