таг: Ватикан

Ватикан повторно го отвори случајот со тинејџерката која исчезна во 1983...

0
Градот Ватикан потврди дека отворил истрага за најпознатиот случај, исчезнувањето на тинејџерка пред 40 години, што предизвика безброј теории, а беше...

Оддавање почит на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти во Ватикан

0
Илјадници луѓе се собраа на плоштадот Свети Петар во Ватикан, неколку часа пред зори на 2 јануари, за да го видат...

Почина поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

0
Ватикан претходно соопшти дека 95-годишниот германски папа емеритус Бенедикт е во сериозна, но стабилна состојба...

Кремљ: ја поздравуваме понудата на Ватикан за посредување

0
Кремљ денеска соопшти дека ја поздравува понудата на Ватикан за обезбедување платформа за преговори за...

Состанок на светските верски лидери за климатските промени

0
Ватикан, Британија и Италија денеска организираат состанок на околу 40 верски водачи од најголемите светски...

Ватикан обезбеди вакцини за најсиромашните во Рим

0
Ватикан ја зајакнува кампањата за вакцинација против Ковид-19 за некои од најмаргинализираните заедници во Рим и обезбедува вакцини за 1.200 сиромашни локални жители....

Вработените во Ватикан добиваат отказ ако одбијат да се вакцинираат

0
Државата Ватикан им гарантира на своите вработени целосна слобода во одлучувањето дали да се вакцинираат или не. Ватикан им ставил на располагање...

Во исчекување на анти-ковид вакцината: Ватикан купи ладилник за складирање на...

0
Најмалата држава Ватикан купи ладилник за чување на анти-ковид вакцините на „Фајзер“ и на „БајонТек“, а процесот на вакцинација се очекува да...

Ватикан негира дека испратиле 1,8 милијарди долари во Австралија

0
Ватикан и Австралиската католичка црква негираа дека имале какво било знаење за трансфер на пари од Рим во Австралија во претходните седум години,...

Ватикан: Користењето вакцини е морално прифатливо сè додека не постои друга...

0
Ватикан денеска им порача на римокатоличките верници дека е морално прифатливо да се користат вакцини против Ковид-19, дури и ако во нивното...