таг: Вакцините

Новороденчињата можат да наследат ковид-антитела ако мајката била вакцинирана со мРНК...

0
Откако се појавија вакцините, најголемиот дел од нив се одобрени и за бремени жени, но прашањето кое се поставува е дали бебето е...

Проф. д-р Пановски: Реинфицираните со омикрон стекнуваат најсилен имунитет

0
Вакцините на почетокот имаа ефикасност од над 90 проценти, но со секоја појава на нова варијанта на коронавирусот, ефикасноста на вакцините опаѓа, вели...

Истражување во Белика Британија покажа кои вакцини се најдобри за...

0
Вакцините од производителите „Фајзер“ и „Модерна“ даваат најдобри резултати како дополнителни, „бустер“ дози, покажа истражување во Велика Британија во кое се тестирани седум...

Не стигаат до болница Македонците вакцинирани со Фајзер, Астразенека и Синовак

0
Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка...

Вакцините се помалку ефикасни кај мажите и кај возрасните: Тие имаат...

0
Вакцините против ковид-19 се високо ефективни и кај македонската популација во спречување тешка болест и смрт од ковид-19. Вакцините од различните производители немаат...

Пристигнаа 40 илјади дози вакцини за грип, граѓаните од петок да...

0
Вакцините против сезонски грип веќе се пристигнати во земјава и во тек е нивна дистрибуција низ медицинските центри. Како што информираше министерот за...

Вакцините „Спутник В“ произведени во Србија добија дозвола за употреба

0
Вакцините „Спутник В“ произведени на Институтот Торлак во Белград, добија дозвола за употреба од страна на националниот регулатор, Агенцијата за лекови и медицински...

Истражување: Вакцините против ковид-19 кај луѓе со ослабен имунитет се понеефикасни

0
Вакцините против ковид-19 се помалку ефикасни кај луѓе со компромитиран имунолошки систем, покажаа три студии во Италија. Нивните резултати покажуваат дека во...

Кои се симптомите ако се заразите со корона, а сте вакцинирани?

0
Вакцините против COVID-19 делуваат, но постојат и случаи кога вакцинирани луѓе се заразуваат. Меѓу нив е и Карли Кам која иако целосно...

Протест во Атина против вакцините и задолжителната вакцинација

0
Со слогани против вакцините и задолжителната ваквинација, против Владата и грчкиот премиер, но и против новинарите, стотици граѓани, без маски, дистанца и било...