таг: „Вакцинацијата

Се сомневаат во вакцините, а никој не прашува каков е квалитетот...

0
Вакцинацијата спасува животи и го спречува ширењето на болестите. Тоа е научен факт. Но, има недоверба и постојат митови поврзани со вакцинацијата од...

Имаме вакцинирано 41% од населението, нема логика за укинување на мерките

0
Вакцинацијата кај нас ќе ја опишам фигуративнo: Сакаме да се најадеме, но само со една лажица на еден час. Затоа никогаш нема да...

ИЈЗ препорачува бремените жени, доилките и оние кои планираат да забременат...

0
Вакцинацијата против ковид-19 се препорачува за трудници во Македонија. Сите кои имаат 18 години и се постари од 18 години, вклучително и оние...

Од денеска задолжителна вакцинација – Австрија прва во Европа со ваква...

0
Во Австрија денеска стапи на сила закон, според кој вакцинацијата е задолжителна за сите лица...

Европа поделена околу вакцинацијата на децата, Италија праќа кловнови во амбулантите

0
Во Европа наскоро ќе започне вакцинацијата на деца против коронавирус. Европските земји најавуваат различни стратегии и нивниот успех ќе биде показател...

Орбан одби да воведе ковид потврди, а испрати порака и до...

0
Вакцинацијата на целото унгарско население против Ковид-19 е неизбежна, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека дури и „најтешките антивакери“ на...

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

0
Од почетокот на вакцинацијата, па до вчера, во Спортската сала во Врање се вакцинирани вкупно 100.066 граѓани од Врање, од другите градови во...

Истражување на Цивика мобилитас: Со вакцинацијата има 14.500 помалу заразени со...

0
Со вакцинацијата има 14.500 помалу заразени со ковид-19 во последнте три и пол месеци, покажува истражувањето кое го спровела Цивика мобилитас, сподели на...

Вакцинацијата ги намалила трошоците за хоспитализација за 2,8 милиони евра

0
Вакцинацијата ги намалила трошоците за хоспитализација за 170,8 милиони денари или 2,8 милиони евра во текот на последните пет недели од делта бранот,...

Вчера аплицирани 13.137 вакцини

0
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на...