таг: Бугарија

Евростат: Бугарија е на последното место по квалитет на живот во...

0
Бугарија е држава од Европската унија со најмалку среќни или задоволни луѓе, се наведува во податоците од годишното истражување за индикаторите за квалитет...

Бугарија ќе ја укине таксата на руски гас во замена за...

0
Бугарија планира да се откаже од контроверзната такса за транзит на руски гас низ нејзината територија, со цел да ги подобри...

Бугарија ја укинува таксата на руски гас во замена за влез...

0
Бугарија планира да се откаже од таксата за транзит на руски гас низ нејзината територија, со цел да ги подобри односите со членките...

Бугарија се предомисли и не дозволи прелет на авионот на Лавров

0
Бугарија не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да прелета над нивна територија. Тоа не е поради...

Унгарија најави забрана за увоз на жито од Украина

0
Унгарија се согласи со Романија, Словачка и Бугарија да воведе забрана за увоз...

Бурата Даниел ги опустоши Грција, Турција и Бугарија, потврдени 14 мртви

0
Најмалку 14 лица загинаа во поплавите што ги погодија Грција, Бугарија и Турција, а Скај њуз јавува дека се откриени повеќе...

Бугарско МНР: Софија нема нови услови за С Македонија, очекува исполнување...

0
Бугарија нема нови услови кон Северна Македонија. Напротив, таа искрено сака...

ЕК иницира четири кривични постапки против Бугарија

0
Европската комисија денеска објави четири кривични постапки против Бугарија. Процедурите се во областа...

Желјазков: Вметнувањето на Бугарите во Уставот на С Македонија не е...

0
Бугарија верува дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка на Европската Унија врз основа на сопствен придонес, вели претседателот на бугарскиот...

Владата на Борисов и Петков со ротирачки премиер се очекува да...

0
По пет последователни изборни циклуси и политичка неизвесност, Бугарија конечно треба да добие...