таг: Британскиот

Стотици албански државјани се депортирани од Велика Британија

0
Британскиот министер за емиграција Роберт Џенрик изјави дека стотици албански државјани кои илегално пристигнале во Британија се депортирани во Албанија. Тој...

Британскиот крал Чарлс Tрети се упати кон Вестминстерската опатија каде ќе...

0
реклама Британскиот крал Чарлс Tрети со кочија ја напушти Бакингемската палата и се упати кон...

Кралот Чарлс Трети е крунисан – се заколна дека ќе ги...

0
Британскиот крал Чарлс Трети и официјално е крунисан на церемонијата што денеска се одржува во Вестминстерската опатија. Крунисувањето на кралот...

Лекарите во Британија штрајкуваат за повисоки плати

0
Британскиот министер за здравство Стив Баркли изјави дека четиридневниот штрајк на...

Сан: Фон дер Лајен ќе се кандидира за генерален секретар на...

0
Британскиот таблоид Сан доцна во петокот објави дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен е кандидат за нов...

Принцот Хари ненајавено на суд во Лондон

0
реклама Британскиот принц Хари денеска се појави пред Високиот суд во Лондон, каде што...

Кралот Чарлс му ја додели титулата на принцот Едвард последен пат...

0
реклама Британскиот крал Чарлс го именуваше помладиот брат на принцот Едвард за нов војвода...

Луис Хамилтон: Имам цел, уште една светска титула

0
Британскиот Ф1-возач Луис Хамилтон истакна дека нема намера да оди во пензија се додека не...

Тајмс: Британскиот премиер Сунак денеска ќе објави промени во владата

0
Британскиот премиер Риши Сунак се подготвува денеска да објави кадровски промени во својата...

Британскиот премиер го разреши претседателот на владејачката Конзервативна партија поради кршење...

0
Британскиот премиер Риши Сунак денеска го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија...