таг: Брисел

Самит на ЕУ во Брисел, лидерите ќе разговараат за војната во...

0
Во Брисел денеска започнува дводневниот Самит на ЕУ, а главна тема на разговор...

Во Брисел почнува објаснувачкиот скрининг за Кластер 4 – Зелена агенда...

0
Во Брисел денеска почнува објаснувачкиот скрининг состанок за Кластерот 4 – Зелена агенда и Одржлива поврзаност. Објаснувачкот скрининг состанок за...

Нова средба Вучиќ-Курти за нормализација на односите меѓу Србија и Косово

0
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 27 февруари во Брисел ќе се сретне со премиерот на Косово, Албин Курти, соопшти Европската...

Дводневен состанок на министрите за одбрана на НАТО

0
Во Брисел денеска и утре се состануваат министрите за одбрана на земјите членки...

Дачиќ: ЗСО е предуслов на сите предуслови

0
Голема работа е што и Вашингтон и Брисел, иако ги знаат нашите „црвени линии“, го оценуваат пристапот кон дијалогот меѓу Белград...

Состанок на Европскиот совет

0
Лидерите на ЕУ на денешниот состанок во Брисел, како што е најавено, ќе разговараат за...

Борел: Ситуацијата во Косово е неприфатлива, побарав ЕУЛЕКС да се засили

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, вечерва во Брисел изјави дека моменталната ситуација на Косово е неприфатлива и затоа од земјите...

Во вторник во Тирана, самит ЕУ-Западен Балкан

0
За првпат Брисел решава домаќин на самитот ЕУ-Западен Балкан да биде земја од регионот. Во Тирана во вторник на заедничка маса...

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, светот ќе плаќа висока цена...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Брисел изјави дека Алијансата ќе продолжи да...

Министрите на ЕУ на состанок во Брисел за зголемениот број мигранти

0
Министрите на Европската унија задолжени за миграцијата денеска во Брисел ќе разговараат за мерките за...