таг: Блинкен

Блинкен до Кулеба: Вратата на НАТО останува непоколебливо отворена

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен, говорејќи пред министрите за надворешни работи на сојузниците во НАТО на гала-ручекот по повод 75-годишнината од Алијансата во...

Блинкен го именуваше Том Саливан за нов специјален советник кој ќе...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го назначи Том Саливан за нов специјален советник во Стејт департментот на местото на Дерек Шоле, кој е...

Блинкен го предупреди Израел да избегнува понатамошна ескалација со Либан

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги известил израелските претставници за време на вчерашната средба дека е неопходно да се избегне понатамошна ескалација во...

Блинкен: Нетанјаху ја повтори посветеноста на прекин на огнот во Појасот...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја „потврдил својата посветеност“ на прекин на огнот во Појасот Газа....

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со водечките претставници на израелската опозиција во рамките на неговата турнеја на Блискиот Исток, чија...

Блинкен се сретна со Нетанјаху

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска во Ерусалим се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху како дел од тековните напори за постигнување прекин...

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во Каиро, од каде ја почна новата турнеја низ Блискиот Исток, ги повика земјите од...

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во...

0
Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот...

Блинкен пристигнува во Кијив за да ја покаже солидарноста на САД...

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен во вторникот пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот...

Блинкен: Да се санкционираат сите кои ја олеснуваат илегалната миграција

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, повика вчера на регионалната конференција за миграција да се санкционираат оние кои ја олеснуваат „илегалната миграција“, осврнувајќи се...