таг: Бибиси

Шефот на НАТО и се закани на Кина

0
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина...

Блинкен: Имаме докази дека Кина планира да се меша во претседателските...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во интервјуа за Би-Би-Си и Си-Ен-Ен остро ја нападна Кина, предупредувајќи дека Вашингтон ќе дејствува доколку...

Би-Би-Си: На фронтот во Украина загинале повеќе од 50.000 руски војници

0
Анализата на Би-Би-Си, според нивните потврдени информации, покажува дека во Украина загинале над 50.000 руски војници, како и дека во втората година...

„Опасниот предмет“ пронајден пред израелската амбасада во Стокхолм е уништен

0
Полицијата за Би-Би-Си изјави дека е прерано да се дадат дополнителни детали за предмет. Портпаролот подоцна изјавил за новинската агенција АФП дека...

Борел: ЕУ мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин

0
Борел во интервју за Би-Би-Си изјави дека војната достигнала „опасна точка“. Тој го изјави ова во време кога Русија...

Зеленски продолжи со интервјуто, иако на телефон му се јавуваше Макрон

0
Новинарите на Би-Би-Си утрово се сретнаа со украинскиот претседател, на 50-тиот ден од руската агресија. По бројните безбедносни проверки и долгата...

Ѓоковиќ: Поважно од сите титули ми е грижата што внесувам во...

0
Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, даде ексклузивно интервју за Би-Би-Си, во кое истакна дека попрво би го...

Анализа: Во 2022 година животот ќе ни се врати како пред...

0
Новинарот на Би-Би-Си, специјализиран за здравје и наука, Џејмс Галагер објави голема анализа, но и интервју со виролог на тема конечен крај на...

„Би-Би-Си“ се извини за интервјуто на Мартин Башир со принцезата Дaјана...

0
„Би-Би-Си“ ги прекрши новинарските стандарди имајќи предвид дека нивниот новинар Мартин Башир успеал да дојде до интервју со принцезата Дајана во 1995...

Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

0
Би-Би-Си добил 100.000 жалби од гледачите за известувањето по повод смртта на војводата од Единбург. Корпорацијата во петокот веднаш го расчисти дневниот...