таг: Берлин

Откриено е зошто пропадна трансферот на Иско во Унион Берлин

0
Шпанскиот фудбалер Иско не се пресели во Унион Берлин, откако му пропадна трансферот, иако сè беше претходно...

Во Берлин Меѓународна конференција за обнова на Украина

0
Денеска во Берлин ќе се одржи Меѓународна експертска конференција за закрепнување, обнова и модернизација на...

Претставници на Западен Балкан постигнаа договор во Берлин за усогласување на...

0
Официјални лица од Западен Балкан и Европската унија во Берлин договорија мерки за спречување на...

Германија нема да одговори на повикот за укинување на руските туристички...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин нема да поддржи неколку европски земји кои ги...

Министрите за здравство на Г7 ќе расправаат за можните нови пандемии

0
Во рамките на германското претседателство на Г7 денеска во Берлин ќе се одржи состанок на...

Во Берлин средба меѓу Макрон и Шолц

0
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе престојува во Берлин на разговори со германскиот канцелар Олаф...

Во Берлин почнува 72. Меѓународен филмски фестивал

0
Во германскиот главен град Берлин започнува 72. Меѓународен филмски фестивал (Берлинале). За главните награди ќе се борат 18 филмови. Фестивалот ќе трае...

Апсења и конфликти со полицијата на анти-ковид протестите во Берлин

0
Стотици луѓе протестираа вчера во Берлин против мерките на германската влада во борбата против коронавирусот и покрај...

Блинкен: САД немаат подобар пријател од Германија

0
Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен вчера во Берлин изјави дека Соединетите држави немаат „подобар пријател“...

Црква, џамија и синагога под еден покрив- почна изградбата на објектот...

0
Во Берлин денеска беше поставен камен-темелникот за екуменската зграда наречена „House of Оne“ (Куќа на еден), во која под еден покрив ќе се...