таг: Белорусија

Стејт департментот ги внесе Русија и Белорусија во списокот држави спонзори...

0
Русија и Белорусија, покрај Северна Кореја, Туркменистан и Сирија, се најдоа во списокот од 13 држави чии власти ја финансираат трговијата со луѓе,...

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

0
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша декрет за суспендирање на учеството на неговата земја во Договорот за конвенционални вооружени сили (ЦФЕ), кој го...

Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

0
Стотина политички затвореници во Белорусија, приведени во текот на жестоката конфронтација меѓу властите и опозицијата во изминатите години, имаат многу сериозни здравствени проблеми...

Украина погоди голема руска рафинерија за нафта; Белорусија започна воени вежби...

0
Белорусија во вторникот започна воени вежби во регионите долж нејзините граници со Украина, Литванија и Полска, соопшти Министерството за одбрана на најблискиот рускиот...

Литванија затвори уште две гранични точки со Белорусија

0
Литванија денеска затвори уште две гранични точки со Белорусија поради закани по националната безбедност. – Презедовме мерки за ограничување на движењето на...

Путин: Руското нуклеарно оружје пристигна во Белорусија

0
Првото руско тактичко нуклеарно оружје пристигна во Белорусија, изјави синоќа рускиот претседател Владимир...

Русија и Белорусија потпишаа договор за распоредување нуклеарно оружје

0
Русија и Белорусија во четвртокот (25-ти мај) потпишаа договор за формализирање на распоредувањето...

Русија ќе распореди нуклеарно оружје во Белорусија, во близина на границите...

0
Рускиот амбасадор во Белорусија, Борис Гризлов, најави дека Русија планира да го распореди своето тактичко нуклеарно оружје во близина на западната...

Украинска ракета паднала во Белорусија

0
Украински проектил С-300 денеска падна на територијата на Белорусија во четвртокот, објави белоруската државна новинска...

Лукашенко на Путин му подари трактор за неговиот 70-ти роденден

0
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко му подари трактор на рускиот претседател Владимир Путин за неговиот...