таг: бегалци

УНРВА: На секои 10 минути загинува по едно дете во Појасот...

0
Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци (УНРВА) денеска соопшти дека на секои 10 минути во Појасот Газа загинува по едно...

Вкупно 12.300 деца се убиени во Газа помеѓу октомври 2023 и...

0
Според Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (UNRWA) за време на четиримесечната војна во Газа биле...

Кои земји го суспендираа финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински...

0
Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), која се смета за спас за два милиони луѓе во опколената енклава, претрпе кратење на...

(ВИДЕО)100 дена во 100 секунди: Ова е најголемото раселување на Палестинците...

0
Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА)  денеска соопшти дека војната меѓу Израел и Хамас, која започна на...

Во Лампедуза пристигнаа 147 мигранти, први во 2024 година

0
Четири чамци со вкупно 147 мигранти и бегалци се закотвија на малиот италијански остров Лампедуза, со што станаа првите што пристигнаа оваа година,...

УНХЦР „длабоко загрижен“ за предлог-законот за азил во Велика Британија

0
Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) објави дека е „длабоко загрижен“ поради...

Комесарот на ОН за бегалци предвидува нов бран раселени лица од...

0
Високиот комесар на ОН за бегалци Филипо Гранди предупреди дека со навлегувањето на...

УНХЦР: 6 милиони украински бегалци од руската инвазија досега

0
Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР) соопшти дека повеќе од 6 милиони бегалци ја напуштиле...

Засега нема интерес за колективно сместување на украински бегалци

0
Засега нема интерес за колективно сместување на украински бегалци во земјава, изјави денеска министерката за...

Османи: Доброволно да понудиме помош за украински бегалци

0
Северна Македонија се уште не знае колку украински бегалци е подготвена да прифати. Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека...