таг: банка

Централната банка на Косово отвори бесплатна линија за динарот

0
Централната банка на Косово (ЦБК) пушти во употреба бесплатна телефонска линија преку која...

Претседателот на СБ на Светскиот економски форум во Давос претстави план...

0
Претседателот на Светска банка Аджај Банга на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави...

Светската банка: Сѐ поголем јазот помеѓу богатите и сиромашните

0
Новиот шеф на Светска банка изјави на состанокот на министрите за финансии на...

По ФЕД и Швајцарската централна банка ги зголемува каматните стапки

0
Утрово и швајцарската народна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 50 базични...

Инфлацијата во Еврозоната е на рекордни 9,8 %, се „крчка“ ново...

0
Економската главоболка во Европа се засили откако Европската Централна Банка објави дека инфлацијата достигна 9,8 отсто во јули, и ја сигнализираше...

ХНБ издаде златник од пет куни со цена од 8.300 куни

0
Хрватската народна банка во понеделник ќе издаде нов пригоден златник „Пет куни“ како дел од серијата „Златни куни“ со мотив монета во тираж...

Русија е исклучена од мрежата SWIFT, средствата се замрзнати на руските...

0
Меѓубанкарската финансиска телекомуникациска компанија на Светска банка (SWIFT) служи како извршен посредник во финансиските трансакции меѓу банките ширум светот. Исклучувањето на...

ТФТ подобар од МЗТ Скопје Уни Банка

0
Скопски ТФТ победи кај МЗТ Скопје Уни Банка во Аеродром со 66-79 и остана во борба за едно од местата кои водат во...

Охридска банка и официјално стана дел од Шпаркасе Банка Македонија

0
Охридска банка и официјално стана дел од Шпаркасе Банка Македонија. Со спојувањето, сега Шпаркасе се качи на четвртото место на банкарскиот пазар во...

Митреска: Цените на енергенсите ја забрзуваат инфлацијата во земјава

0
Народната банка очекува просечните цени вградени во потрошувачката кошничка да растат просечно за околу 2%, наместо очекуваните...