таг: Балкан

Документарецот „20 дена во Мариупол“ вечер во Музејот на современа уметност

0
Фондациите Отворено општество – Западен Балкан организираат проекција на документарецот „20 дена во Мариупол”, добитник на „Оскар“ за документарен филм во 2024 година,...

Изложба на фотографии и панел-дискусија „Украина: Воено злосторство“

0
Фондациите Отворено општество – Западен Балкан вечер во Скопје ја организираат изложбата на фотографии „Украина: Воено злосторство“ во земјите од Западен Балкан. ...

Европскиот парламент го одобри Планот за раст за Западен Балкан

0
Европскиот парламент го изгласа Планот за раст за Западен Балкан, што е досега...

Ескобар за РСЕ: Курти го одби предлогот за динарите

0
Претставникот на Соединетите Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во интервју за ...

Ескобар: Косово и Србија да го имплементираат договорот од Брисел и...

0
Претставникот на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, по двочасовната средба со претседателката...

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна...

0
Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на...

Столтенберг: Западниот Балкан е од стратешка важност за НАТО

0
Западниот Балкан има стратешка важност за НАТО и затоа Алијансата е воено присутна...

Мекалистер: Нема пари од новиот европски фонд за државите од Западен...

0
Земјите од Западен Балкан кои стагнираат со реформи, не напредуваат на...

О’Брајан: Западен Балкан може да биде стабилен и безбеден само преку...

0
На државите на Западен Балкан како и на Грузија, Молдавија и Украина, им е насушно потребна европска интеграција, изјави Џејмс О’Брајан, помошник државниот...

Столтенберг: Алијансата ќе направи сè што е потребно да одржи и...

0
НАТО мора да остане фокусиран на Западниот Балкан, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пред почетокот на состанокот на...