таг: Африка

Повеќе од 50 земји ја поддржуваат тужбата на Јужна Африка против...

0
Јужна Африка соопшти дека повеќе од 50 земји ја изразиле својата поддршка за нејзиниот случај пред највисокиот суд на ОН, во кој оваа...

Јужна Африка поднесе тужба до МСП против Израел обвинувајќи го за...

0
Јужна Африка поднесе случај против Израел до Меѓународниот суд на правдата (МСП), обвинувајќи го за злосторството геноцид врз Палестинците во Газа по речиси...

(ВИДЕО) Знамињата на ОН спуштени на половина копје

0
Персоналот на светската организација во Азија и Африка со едноминутно молчење...

Топлотен бран „Кербер“ ја зафати Европа

0
Топлотен бран зафати делови од јужна Европа и северозападна Африка, со...

(ВИДЕО) Повеќе од 400 луѓе загинаа во страшни бури во Јужна...

0
Најмалку 443 луѓе загинаа во невремето во Јужна Африка, а десетици се уште се водат како исчезнати, изјави во понеделникот претседателот...

Повторно се разгоре пожарот во парламентот на ЈАР

0
Пожарот што ја зафати зградата на парламентот на Јужна Африка повторно се разгоре, пренесе ДПА,...

Јужна Африка: „Бранот предизвикан од омиркон помина, бројот на новозаразени опаѓа!“

0
Јужна Африка го укина полицискиот час, а олеснувањето на мерките за коронавирусот беше објаснето со тоа што нивната земја го помина...

Први официјални податоци од Јужна Африка за Омикрон

0
Јужна Африка првпат објави официјални податоци за случаи на ковид предизвикани од сојот омикрон кои го потврдуваат мислењето дека оваа варијанта...

Грижа за Ливерпул, се повреди Мане

0
Раководството на Ливерпул доби лоша вест од Африка, откако еден од најдобрите поединци во таборот на Јирген Клоп, Садио Мане се повреди за...

Јужна Африка засега нема да ја одобри руската вакцина „Спутник В“

0
Јужна Африка денеска соопшти дека засега нема да ја одобри руската антиковид вакцина „ Спутник В“ за итна употреба. Јужноафриканската агенција за...