таг: Америка

ЕУ не треба да ги следи САД или Кина за Тајван

0
Европа мора да ја намали својата зависност од Америка и да избегне вовлекување во судир помеѓу Кина и САД околу Тајван,...

Трамп по историското апсење: Америка оди по ѓаволите

0
Не мислев дека ова е можно во Америка, рече поранешниот американски претседател Доналд Трамп во вторникот вечерта во врска со обвинението...

Пентагон: Втор кинески шпионски балон лета над Латинска Америка

0
Втор кинески шпионски балон прелета над Јужна Америка, соопшти Пентагон, откако првиот таков уред вчера...

Први смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка

0
Прво Јужна Америка, неколку часа подоцна Европа: пријавени првите смртни случаи од мајмунски сипаници надвор од Африка. СЗО претходно објави пет...

Палмеирас ја одбрани титулата во Копа Либертадорес

0
Фудбалерите на Палмеирас ја одбранија шампионската титула во Јужна Америка, откако синоќа во „бразилското финале“ во Монтевидео го совладаа Фламенго по продолженија со...

Американците традиционално ја прават за празниците, но оваа пита која освојува...

0
По потекло од Америка, пеканот е сушено овошје многу слично на традиционалните ореви, но со малку потемна боја и помеко, послатко по вкус....

Во најава антиковид вакцина за бебиња и мали деца, првиот епидемиолог...

0
Децата до пет години се единствената група во Америка, но и во некои други земји,...