fbpx

таг: Албанија

Рама и Абазовиќ во посета на Украина

0
Опкружени со бројни безбедносни сили, двајцата премиери на Албанија, Еди Рама и на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, пристигнаа во Украина на...

Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани

0
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани, еден месец откако во тешка состојба беше хоспитализиран...

Земјите од Г7 го поддржуваат брзото отворање на преговорите на Северна...

0
Групата седум индустриски развиени земји ги пофали Албанија, Косово, Црна Гора и Северна Македонија за целосно усогласување на надворешната политика со...

Петков: Одлучив дека иднината на Северна Македонија и Албанија мора да...

0
Одлучив дека иднината на Северна Македонија и Албанија мора да биде во ЕУ. Ова е...

Рама: Албанија е заложник на спорот меѓу нашиот сосед Северна Македонија...

0
Албанија е заложник на спорот меѓу нашиот сосед Северна Македонија и Бугарија, изјави денеска...

Николовски од Тирана: Продолжуваме да ја продлабочуваме соработката со Албанија

0
– Република Северна Македонија и Република Албанија имаат одлична билатерална соработка и секоја средба е можност за нејзино дополнително унапредување, можност за...

Бербок: ЕУ до јули треба да ги почне преговорите со Скопје...

0
Северна Македонија и Албанија треба да ги започнат преговорите за членство во ЕУ во првата половина на 2022 година, изјави германската...

Албанија го прослави Денот на летото

0
Улиците и плоштадите во Албанија денеска беа преплавена со илјадници луѓе кои се собраа за...

Меѓународните претставници го поздравија продолжувањето на ветингот во Албанија

0
Меѓународниот фактор во Албанија го поздрави гласањето во законодавниот дом за продолжување на мандатот на...

Тензично пред седиштето на Демократската партија во Албаниа

0
Голем број подржувачи на екс претседателот и премиер на Албанија, Сали Бериша ја опколија зградата...