fbpx

таг: агенција

НАСА повторно го одложи лансирањето ракета на Месечината

0
Лансирањето на новата ракета на американската вселенска агенција НАСА на Месечината повторно е...

Шефот на МААЕ: Нарушен е физичкиот интегритет на нуклеарната централа во...

0
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, синоќа изјави...

Тимот на мисијата на МААЕ денеска треба да ја посети нуклеарната...

0
Тимот експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска треба да пристигне...

Мисија на МААЕ ќе ја посети нуклеарната централа Запорожје оваа недела

0
Мисија на Меѓународната агенција за атомска енергија ќе ја посети нуклеарната централа Запорожје...

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

0
Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах....

ЕМА одобри вакцина против мајмунски сипаници

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека одобрила вакцина против големи сипаници да се применува во превенција од мајмунски сипаници. ЕМА препорача...

Во Белата куќа претставена првата слика од вселенскиот телескоп „Веб“

0
Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) синоќа во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета дека...

ЕМА: Нов бран на Ковид-19 во Европа

0
Висок функционер на Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска изјави дека во многу земји во ЕУ има нов бран на инфекции со Ковид-19...

Астронаутите од кинеската мисија „Шенџу-14“ спроведуваат научни експерименти во орбитата

0
Вселенската агенција на Кина за истражувања со посада објави видео-снимки од вселената, на кои се гледа дека основниот модул на кинеската вселенска станица...

ФОТО: НАСА наиде на неочекуван објект на Марс

0
Американската вселенска агенција НАСА наиде на „неочекуван“ светол објект на Марс. Нивниот Rover Perseverance снимил предмет налик на метална фолија за...