Актерката Селма Хајек тврди дека нејзината кожа е сјајна и нежна како кадифе благодарение на една здрава мешавина чиј таен рецепт неодамна го сподeли на социјалните мрежи.

Холивудските sвезди секогаш изгледаат совршено – витко, убаво, без никакви брчки. Сепак, зад сè често има многу напор и некои тајни трикови. Така, на пример, актерката Салма Хајек (54) има омилен домашен сок за убавина, за кој вели дека е основа на нејзиниот прекрасен изглед. Сега овој рецепт повеќе не е тајна и е достапен за сите бидејќи Салма го објави на видео на својот профил на Инстаграм.

Како што вели, Селма прави микс од четири едноставни состојки во форма на сок кој го пие секое утро.

Портокал

Актерката користи свежи портокали како извор на витамин Ц. Покрај тоа што се добри за имунитет и варење, тие имаат и антиинфламаторно дејство, а даваат и доза на добро расположение наутро.

Куркума

Потоа, Салма Хајек додава свежа куркума во сокот од портокал, кој таа самиот го исцеди. Може да го изрендате или да го измешате со други состојки во блендер. Оваа супер храна е вистинска витаминска бомба, има антибактериско дејство и го потиснува воспалението во организмот.

Црн пипер

И јадрото на овој таен трик е во пиперка. Со цел телото побрзо да ја апсорбира куркумата, актерката меша малку црн пипер во сокот за убавина. Главната состојка на црниот пипер го забрзува метаболизмот и поволно влијае и на здравјето и на убавината.

Кучешки трн

Ова растение се нарекува и лимон од северот, а тоа не е изненадувачки затоа што е исто така е полно со витамин Ц, како и витамин Б12. Исто така, содржи многу колаген, кој регенеративно делува на кожата, косата и ноктите и го охрабрува телото да синтетизира природно повеќе колаген. Можете да го набавите како масло и да ставите неколку капки во готовиот сок за разубавување.

Преземено од Еспресо.мк