Светската здравствена организација денеска соопшти дека нема докази дека мутираниот вид на коронавирусот ја зголемува тежината на болеста, иако е позаразен.

Експертите наведуваат и дека очекуваат повеќе детали за потенцијалното влијание на новата варијанта.

Марија ван Керкове, техничка директорка на СЗО за Ковид-19, рече дека научниците ја анализираат реакцијата на антителата на вирусот

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.