Разорен земјотрес со јачина од 7,2  степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот дел на Тајван околу 15:00 часот по локално време, или 9:00 часот по средноевропско време, забележа EMSC.

Епицентарот бил во округот Таитунг, кој за среќа е ретко населен.

Тајванските медиуми објавија дека во Јули се урнала ниска зграда во која имало продавница и дека спасувачките операции почнале да ослободуваат четири лица внатре, додека едно возило се сомнева дека се наоѓа на урнатиот мост, пренесува Ројтерс.


Беше издадено и предупредување за цунами, но набрзо беше повлечено.

На ваков силен удар му претходеше земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер на само 7,3 километри од површината на земјата.

Според извештаите на локалните медиуми, забележани се големи штети – тешки одрони, уривање на каменолом…