Стив Џобс не можеше да замисли модни комбинации без своите ролки. Имаше револуционерни модели, додека неговите креации беа инспирирани од технологијата и парфемите.

За жал, познатиот дизајнер Исеј Мијаки почина на 84-годишна возраст од рак на црниот дроб, јавуваат странските медиуми.

Познатиот креатор Исеј Мијаки е роден на 22 април во Хирошима, Јапонија, каде што беше сведок на ужасното атомско бомбардирање во август 1945 година.

Тој не сакаше да зборува за тоа, додека во 2009 година напиша во Њујорк Тајмс дека не сака да биде познат како „дизајнерот кој ја преживеа атомската бомба“.

“Кога ќе ги затворам очите, сè уште гледам работи кои никој не треба да ги доживее. Три години по нападот, мајка ми почина од ефектите на радијацијата”, рече тој.

Тој истакна дека повеќе сака да размислува за работи кои можат да се создадат отколку да се уништат.

На почетокот на кариерата учествувал на разни натпревари каде не победувал, често објаснувајќи дека нема доволно умешност. Сепак, тоа не го обесхрабри и стана дизајнер вреден за внимание.

Неговите креации ги носеа најголемите ѕвезди, меѓу кои се издвојува основачот на компанијата Apple, Стив Џобс. Ролките што Мијаки ги дизајнираше за Џобс станаа негов заштитен знак.

Студирал графички дизајн на Универзитетот за уметност Тама во Токио, дипломирал во 1964 година. Тој исто така бил еден од ретките дизајнери кои користеле различни материјали за своите креации, од хартија до метал.

Тој, исто така, стана познат по создавањето на стил кој беше високо-технолошки, практичен и удобен, а исто така беше познат не само во јапонската модна индустрија – туку и на глобалната модна писта.

Неговата модна куќа разви многу барана облека за мажи и жени, како и чанти, часовници и парфеми – се вели дека шише со еден парфем, лансиран во 1992 година, се продава на секои 14 секунди.