Некому му е удобно да спие со чорапи, а некој повеќе ужива бос во кревет. Иако сме уверени дека тоа е навика, психолозите велат дека не е така.

Ако спиете со чорапи

Веројатно тоа го правите бидејќи ви студи на стапалата иако можеби во собата температурата е пријатна. Причината може да биде во метаболизмот или во навиката. Но, тука улога игра и психичкиот фактор. Овие луѓе сакаат да бидат заштитени, да престојуваат на пријатни места и секогаш сакаат да воспостават длабоки врски со луѓето. Многу се нежни и сакаат да го делат личниот простор со другите луѓе.

Ако спиете боси

Обично ви е многу жешко за што било да имате на нозете. Можеби имате брз метаболизам и добар проток на крвта, па стапалата ви се секогаш топли. Но, ова може да кажува и дека сте многу независни и заштитнички настроени кон другите. Внимателни сте и не пуштате секого во својот личен простор, а често најдобро се чувстувате сами со себе. Сакате предизвици и ништо не ви е тешко да направите за оние кои ги сакате.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.