реклама

Новата џиновска ракета на компанијата Space X (Space X) полета од базата во Бока Чика, на југот на американската сојузна држава Тексас, на својот втор пробен лет, но контактот со неа беше изгубен набргу по полетувањето.

Ракетата „Старшип“ висока 121 метар полета над Мексиканскиот залив, а целта беше да се одвои леталото од погонските погони и да се оди во вселената.

реклама

Како што јави Би-би-си, „Starship“ помина низ клучна фаза – раздвојување на двете половини од ракетата.

Горниот дел, Бродот, продолжи понатаму. Тој требаше да го продолжи искачувањето околу осум и пол минути.

реклама

Непосредно пред тоа или веднаш потоа компјутерот на „Starship“ го уништил леталото, јавува Би-Би-Си.

Причината е што леталото развило брзина што би ја презела над Африка. Компјутерот бил програмиран така што, доколку нешто тргне наопаку, би го уништил леталото за остатоците да паднат во Атлантскиот Океан, а не на копното над Африка, пишува Би-Би-Си.

реклама

Сопственикот на SpaceX, Илон Маск, му честиташе на тимот по денешното лансирање на ракетата Starship.

реклама