Косовската полиција информира денеска дека патиштата кои водат кон премините Јариње и Брњак на границата со Србија се отворени за сообраќај и состојбата се нормализира по речиси двонеделната блокада од страна на косовските Срби.

Advertisements

Според соопштението, безбедносната состојба е добра, додека полициските патроли, вклучително и пограничните, продолжуваат да ги извршуваат своите законски задачи и обврски.

Локалното население вчера ги отстрани барикадите на граничните премини Јариње и Брњак во северно Косово, по што се повлекоа специјалните единици на косовската полиција со што е испочитуван делот од договорот меѓу Белград и Приштина кој беше постигнат во Брисел пред неколку дена.

Контролата на овие премини ја презедоа единиците на меѓународната воена мисија во Косово, КФОР, кои ќе останат во регионот во наредните две недели.

Премините беа блокирани од локалните Срби откако косовските власти на 20 септември им наредија на сите возачи што влегуваат од Србија на Косово да користат привремени, печатени регистарски таблички во употреба од 60 дена.

Прикажи повеќе