Последниот ден на кралицата Елизабета изгледаше како уште еден по ред, иако таа немаше многу работа.

Се започна со кратка, но загрижувачка најава. Откако изнемоштената, но насмеана кралица Елизабета Втора беше фотографирана како ја именува новата премиерка Лиз Трас, нејзините лекари рекоа дека потоа се „загрижени“.

Во медицинската изјава без преседан објавен од Бакингемската палата се вели дека 96-годишната кралица била под „медицински надзор“, но дека „се чувствува удобно“ во нејзиното шкотско одморалиште, замокот Балморал.

Соопштението од 12.32 часот предизвика шок во парламентот, каде пратениците се собраа да слушнат како Трас најавува двегодишно замрзнување на сметките за струја.

Чарлс и Ана беа со кралицата

За неколку минути, канцеларијата на престолонаследникот Чарлс објави дека тој и неговата сопруга Камила, кои веќе престојувале во имотот Балморал, пристигнале во замокот. Ќерката на кралицата, принцезата Ана, исто така, се верува дека пристигнала во Балморал навреме, бидејќи таа исто така била во Шкотска. Се верува дека и двајцата биле со кралицата кога таа починала во четвртокот попладне.

Останатите членови на семејството, сепак, не пристигнале навреме од Лондон. Втор по ред за тронот, принцот Вилијам, другите два сина на кралицата, принцовите Ендру и Едвард, и сопругата на Едвард, Софи, која беше особено блиска со кралицата, пристигнаа во студениот, сив Абердин со специјален авион на РАФ во доцните попладневни часови. 

Вилијам, сега наследник на тронот, потоа седна зад воланот на автомобилот на 80 километри возење до Балморал. Но, кога кралското семејство со мрачно лице помина низ портите на Балморал веднаш по 17 часот, веќе беше доцна.

Премиерката е информиран

Околу половина час претходно, во 16:30 часот, премиерот бил известен дека кралицата починала тоа попладне. Во меѓувреме, принцот Хари, вториот син на Чарлс, сè уште беше на пат од Лондон.

Според првите најави на портпаролот на парот, тој требало да отпатува во Балморал со сопругата Меган. На крајот, Хари патуваше сам и се уште беше во воздух кога официјалното соопштение од палатата беше објавено до светот во 18.30 часот. Тој пристигна во Балморал дури многу подоцна.

Кралскиот дописник на Би-Би-Си, Николас Вичел, шпекулираше во живо дека Меган – која предизвика низа критики кон кралското семејство – на крајот не отиде на патувањето од страв дека „можеби нема да добие особено топло добредојде“.

„Немаше критична состојба“

Во соопштението на палатата се вели дека кралицата починала „мирно“, но во согласност со кралската традиција, не е наведена причината за смртта.

Извори за Daily Mail изјавиле дека „нема хронична состојба“. Кралицата имаше многу помалку работа во последните месеци, но во вторникот се сретна со премиерот во заминување Борис Џонсон и со новата премиерка Лиз Трас.

Извори за дневниот весник изјавија дека кралицата била во добро расположение и покрај нејзините проблеми со подвижноста, но нејзината состојба нагло се влошила во четвртокот навечер.