Вчера беше објавена песната Carpe Diem со која словенечкиот бенд Joker Out ќе се натпреварува на Евровизија и ќе се обиде да влезе во финалето на тоа натпреварување.

Песната беше премиерно изведена во специјалното шоу Мисија Ливерпул на РТВСЛО, а момците ја изведоа во живо во студио.

Набргу по премиерата, песната беше објавена и на официјалниот YouTube канал на Евровизија, каде во 12 часот собра повеќе од 100.000 прегледи.

„Браво Словенци, имате хит!“, „Ова мора да оди во финале“, „Одлична песна“, „Заразна и пристојна во исто време“, продолжија коментарите на воодушевените фанови.

Сепак, Словенија во моментов е на 33-то место на обложувалниците на Евросонг и се предвидува дека ќе има помали шанси за успех од Хрватска, која моментално е 30-та на букмејкерите.