Десниот бек на Атлетико Мадрид, Киран Трипие, доби дест неделна суспензија поради обложување и парична казна од 78.000 евра.

Трипие беше обвинет за недозволено обложување кое се случило во јули 2019-та година, период кога тој од Тотенхем се пресели во Атлетико Мадрид.

Неговата суспензија важи за секаде низ светот без разлика што ги прекршил правилата на англиската асоцијација.

Неговата суспензија ќе трае до почетокот на март и во тој прериод Трипие ќе пропушти 12 натпревари, меу кои и првиот осмина-финален натпревар со Челси во Лигата на шампионите.