Познатиот руски оториноларинголог Владимир Зајцев објасни каква заштита на целото тело од вируси, вклучително и ковид-19, пружаат процедури за зајакнување на грлото.

Многу е важно да се зајакне грлото бидејќи ја зајакнува бариерата што спречува влегување на бактерии и вируси во организмот, вклучувајќи го и коронавирусот – изјави Зајцев за Радио Спутник.

Тој објасни дека инфекцијата се одложува со отпорноста на Пирогов-Валдеровиот лимфоепителниот прстен во грлото, кој, меѓу другото, вклучува и палатински жлезди и крајници.

Ако имунитетот на ткивото во овој прстен е добар, инфекцијата брзо ќе се отстрани.

Д-р Зајцев вели дека постои таканаречен скандинавски метод за зајакнување на овој дел од телото и дека се покажал како ефикасен.

Може да земете сок од манго, или сок од портокал, лимон, грејпфрут. Можеме да користиме свежо исцеден сок, но и замрзнат. Истурете го сокот во калапи за мраз и ставете го во замрзнувач. После тоа, од време на време вадиме мали парчиња мраз и ги топиме во грлото, како пастили. Цитрусите содржат многу витамин Ц, ја зајакнуваат мукозната мембрана, а задниот ѕид на фаринксот, нашето лимфно ткиво го тренираме со ледот – рече д-р Зајчев.

Според него, најважно е да се примени овој метод кога сме здрави и кога нема траги од воспалено грло, а коцките замрзнат сок треба да бидат помали од коцките мраз што се добиваат кога ќе се полнат ледените калапи.

Во никој случај не треба да топиме голема количина мраз во устата. Коцката не треба да биде поголема од 3,5 см во дијаметар и овој метод не треба да се применува повеќе од двапати на ден – објасни Владимир Зајцев.

Голем ефект имаат и зимските прошетки, особено кога вдишуваме ладен воздух, а треба да дишеме преку нос и на уста.

Д-р Зајцев нагласува дека какви било процедури за зајакнување на грлото можат да се изведат само во отсуство на воспаление од каква било природа во респираторниот тракт. Овие техники не се погодни за бремени жени и за оние кои страдаат од атрофија на задниот ѕид на фаринксот, во кој мукозната мембрана е сериозно исушена.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.