Секој хороскопски знак се согласува со еден или повеќе други знаци, но не може да се согласи со сите нив. Или? Еден хороскопски знак е познат како оној кој се согласува со сите други знаци и лесно се прилагодува на секоја ситуација.

Ниту еден друг хороскопски знак не е толку подготвен да ги жртвува сопствените потреби за доброто на групата или да ја гледа ситуацијата од поинаква перспектива како Рибите. Нивниот благослов (или проклетство) е што тие секогаш се обидуваат да се стават во кожата на другите луѓе. Иако тоа понекогаш може да ги натера да се сомневаат во сопствениот идентитет, оваа особина ги прави многу пријатно и посакувано друштво.

Дознајте зошто рибите се согласуваат со речиси секој хороскопски знак:

Рибите лесно се прилагодуваат

Рибите се променлив знак. Променливите знаци – Близнаци, Девица и Стрелец се исто така променливи – доаѓаат на крајот од секоја сезона. Бидејќи овие знаци го претставуваат годишното време кога работите неизбежно се менуваат со почетокот на новата сезона, тие секогаш лесно се прилагодуваат и продолжуваат со промените. Понатаму, Рибите се променлив воден знак. Водните знаци се фокусирани на емоциите, што на Рибите им дава огромна количина на емпатија и тие можат да се стават на сечија кожа.

Риба како пријател

Како пријатели, Рибите се исклучително приземни и доверливи. Со нивната единаесетта куќа (сектор на пријателство) управувана од Сатурн, планетата на правилата и одговорноста, тие сериозно ги сфаќаат своите пријателства и заедницата. Откако ќе стекнат вистински пријател, ќе дадат се од себе тоа пријателство да трае. Земјените знаци (Бик, Девица и Јарец) најпрво ќе откријат дека Рибите можат да бидат најдобри пријатели бидејќи тие се оние кои најдобро се согласуваат кога станува збор за пријателствата.

Рибите како член на семејството

Рибите се последниот знак на зодијакот и поради тоа тие обично се сметаат за „стари души“ или мудри над нивните години. Како деца, тие често поминуваат семејни собири во разговор со постарите и возрасните, наместо да трчаат по дворот со своите врсници. Како што растат, работите повторно се извртуваат и добиваат детски карактеристики, секогаш поттикнувајќи ја играта. Бидејќи нивниот дом и семејна област е управувана од Меркур, планетата за комуникација која ја менува структурата на формата, тие можат да преземат каква било „улога“ што им е потребна на нивната околина. Воздушните знаци (близнаци, библиотеки и водолија) секогаш најмногу ја ценат радоста на рибите.

Рибите како љубовни партнери

Рибите сакаат љубов. Така, иако се познати по тоа што се затворени во себе и не им е лесно да се отворат, откако ќе заминат на состанок, времето поминато со нив ќе биде апсолутно задоволство. Областа на романтика и задоволство на Рибите е управувана од Месечината. Месецот е посветен на тоа да се чувствувате удобно и да бидете во контакт со ритамот на сегашноста. Рибите интуитивно знаат што да прават и каде да одат. Другите водени знаци, Ракот и Скорпијата, најдобро се согласуваат со Рибите кога е љубовта во прашање.

Рибите како колеги

Во областа на работата и кариерата со која владее Сонцето, понекогаш плашливите Риби лесно ја преземаат контролата за време на состаноци и работа на проекти. Рибите се исто така многу лојални соработници кои ќе останат прекувремено борејќи се за некој друг да добие покачување. Тие се знакот што сите го посакуваат во својот тим. Огнените знаци (Овен, Лав и Стрелец) најмногу сакаат да имаат риба за соработник и колега.