Сирените за воздушен напад изутрината се огласија низ Украина, вклучително и главниот град Киев, сигнализирајќи нов руски ракетен напад, соопштија локалните власти. „Не ги игнорирајте предупредувањата за воздушен напад, останете во засолништа“, напиша Кирило Тимошенко, заменик-шеф на кабинетот на претседателот на апликацијата за пораки Телеграм. „Околу 60 руски проектили се забележани како се упатуваат кон украинскиот воздушен простор“, изјави Виталиј Ким, кој е гувернер на регионот Миколаев во јужна Украина. „Дел од нив е веќе над северна Украина“, напиша тој на Телеграм.

Advertisements

Прикажи повеќе