Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала е регистриран денес во 14:26 часот во близина на грчкиот остров Закинтос.

Според податоците на Институтот за геодинамика на Атинската опсерваторија, епицентарот на земјотресот бил во морето, на 13 километри северо-источно од Волимс и на длабочина од 10 километри, јави АНА.

Засега нема податоци за можни жртви или материјална штета.