Нов официјален портрет на кралот Чарлс и кралицата Камила со принцот и принцезата од Велс, Вилијам и Кејт, се појави на профилите на британското кралско семејство. Портретот е создаден во Бакингемската палата ден пред погребот на кралицата Елизабета.

„Нивното височество кралот и кралицата со нивното кралско височество, принцот и принцезата од Велс. Фотографирано во Бакингемската палата на 18 септември, направено од Крис Џексон“, стои во описот на фотографијата, која за помалку од 24 часа по нејзиното објавување е собрана над 700 илјади лајкови на Инстаграм.

На фотографијата двата пара изгледаат опуштено, насмеани, а кралот ја има раката во џеб. Неколку моменти откако беше направена оваа фотографија, тие одржаа прием за светските лидери кои дојдоа во Лондон на погребот. Зад нив е портретот на Џорџ Трети, кој ја купил Бакингемската палата со намера да ја направи свое засолниште.

„Намалена монархија“ на Чарлс

„Сликата сугерира дека се уште може да има моменти кога кралското семејство може да се повлече“, пишуваат британските медиуми и додаваат дека оваа фотографија го симболизира почетокот на владеењето на Чарлс. „Овде го гледаме владеењето кое го замислил кралот Чарлс III – каде историјата и династијата, се разбира, мора да се зачуваат. Но, со нов стил на неформална благодат заснован на вистински семејни вредности. Тоа е „помешано“ семејство, во чекор со пати“, додаваат тие.

Тие исто така истакнуваат дека на оваа фотографија се гледа „намалената монархија на Чарлс на дело“. Имено, новиот крал со години се залага од јавниот буџет да се финансираат само мал број членови на најтесното кралско семејство.

Новиот „The Fab Four“

Многумина пронајдоа одредена симболика на фотографијата. „Ова е минатото и иднината на нашата монархија“, напишаа некои воодушевени од потегот на кралската палата. На други им пречело тоа што фотографијата е направена во време на жалост за кралицата. „Дали се сликаш додека тагуваш по мајка ти и баба ти? тие се спротивставија.

Сепак, најголемо внимание привлече фактот дека на фотографијата ги нема вториот син на Чарлс, Хари и неговата сопруга Меган. Имено, во коментарите често се споменува терминот „The Fab Four“. Овој прекар првично го користеле Британците за Хари, Меган, Вилијам и Кејт, сè додека не дојде до поделба меѓу браќата. Сега со тој прекар ги нарекуваат Чарлс и Камила и Вилијам и Кејт.

Хари и Меган не беа ни поканети на прием за светските лидери.

“Денес се формира нова Fab Four. Овој пат го имаме Чарлс и неговата најголема поддржувач Камила. Ќе ги поддржат Кејт и Вилијам. Пораката е јасна: шоуто ќе продолжи”, заклучува Дејли Мејл.