Серијата „Wednesday – Среда“ многу брзо седна на првото место во тренд на Нетфликс низ целиот свет.

Во серијата на Тим Бартон глумат Луис Гузман и Кетрин Зета-Џонс, како и Кристина Ричи, која играше во серијата во оригиналното семејство Адамс.

Но, вниманието на публиката најмногу го привлече 20-годишната Џена Ортега, која го толкува ликот Wednesday (среда) во новата серија.

Новата серија ја следи Среда Адамс на академијата Nevermore, каде што таа се обидува да ги совлада своите психички способности, да спречи убиствен тресок и да ја реши мистеријата што ги следи нејзините родители во последните 25 години. Покрај тоа, таа се обидува да ги реши проблемите со кои се борат тинејџерите на нејзината возраст.

„Среда е природно многу поинаква од она што јас би играл во хорор филм. Глумам девојка која ја отвора вратата и прашува кој е напред, а во исто време таа веројатно веќе постави стапица чекајќи го тој човек да дојде на терасата“ ја опиша нејзината улога.

Која е Џена Ортега?

Таа е родена на 27 септември 2002 година. Џена почнала да глуми кога имала шест години, а сега станува се попознато име во ТВ сериите и филмовите. Првиот голем успех го доживеа на 12-годишна возраст, играјќи ја улогата на младата Џејн во серијата Џејн Богородица, а се појави и во филмови како Iron Man 3 и Insidious: Chapter 2.

Многу фанови на Нетфликс можеби се сеќаваат на Џена од нејзината улога како Ели во втората сезона на хит серијата You. Таа, исто така, глумеше во „Заглавени во средината“, „Бејбиситерка: Кралицата убијци“, „Падот надвор“, „Висок 5“ и „Светот Јура: Камп Креда“.

Таа тешко се проби во актерскиот свет

За Scream на MTV Movie & TV Awards, таа ја освои наградата за најстрашна изведба оваа година.

Не и било лесно да упадне на сцената, за што зборувала и самата.

“Како Латиноамериканка, нема многу улоги за мене. Кога првпат почнав, беше тешко. Постојано ме одбиваа бидејќи не изгледав како што сакаа. Но, мора да продолжиш да притискаш, и сите тие отфрлањата ме мотивираа уште повеќе. Сакав да го сменам моето гледиште за директорот на кастингот и да се ослободам од тој опис, што и го направив“, напиша Ортега во отворениот есеј за PopSugar во 2016 година.