Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри Хемгеникс, новиот лек против болеста хемофилија, јавува Си-Ен-Ен.

Производителот „CLS Behring“ одреди цена од 3,5 милиони долари по третман, со што овој лек стана најскап во светот.

Оваа болест погодува едно лице од 40.000, од ​​кои повеќето се мажи.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.