Се очекува Соединетите држави да објават нов пакет безбедносна помош за Украина во вкупна вредност од околу 3 милијарди долари. Администрацијата на Бајден би можела да го објави ова најрано денеска за да се совпадне со денот на независноста на Украина, изјави американски официјален претставник за медиумите. Траншата ќе биде најголемиот пакет за Украина откако Русија ја започна својата неиспровоцирана инвазија пред шест месеци. Воената помош на САД, вклучително и трансферот на повеќе ракетни фрлачи и хаубици, одигра голема улога во помагањето на Украина да ги уништи поголемите и подобро опремени руски сили на источниот фронт. Американскиот функционер, кој сакаше да остане анонимен, не откри какво оружје ќе биде пренесено во Украина.

Прикажи повеќе