Кристијано Роналдо синоќа постигна нови два гола за Јувентус, кој славеше со 4-0 против Парма. Со новите погодоци, португалскиот фудбалер го изедначи рекордот на Омар Сивори од 1961 година.

Роналдо постана петиот играч кој постигнал најмалку 32 година во Серија А во една календарска година. Ѕвездата на Јувентус може да го подобри овој рекорд, бидејќи до крајот на 2020 година му остана уште еден првенствен меч.

Она што е воодушевувачки е дека Роналдо до бројката од 32 гола дојде по само 28 одиграни натпревари во Серија А во 2020 година.