Бразилката Едина Алвеш Батиста ќе биде првата жена која ќе суди на Светското клупско првенство, објави ФИФА.

EPA-EFE/PETER POWELL

Покрај Едина Алвеш Батиста на натпреварувањето кое од 1. до 11. февруари годинава ќе се игра во Катар ќе и помагаат уште две жени, нејзината сонародничка Неуза Бак и Аргентинката Маријана де Алмеида.