Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

 

Направени се 1.537 тестови, а регистрирани се нови 679 случаи на КОВИД-19: Скопје – 273, Битола – 59, Oхрид – 38, Кавадарци – 37, Куманово – 35, Гостивар – 30,  Тетово  – 28, Прилеп –  24, Кочани – 17, Струмица, Берово, Струга и Велес – по 13, Гевгелија– 12,Штип – 11, Неготино и Радовиш – по 10, Кичево,  Ресен, Делчево, Виница и Кратово  – по 5, Крива Паланка – 4, Валандово – 3, Свети Николе, Дебар и Крушево – по 2, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

 

Од вкупниот број на позитивни (679), регистрирани се 130 реинфекции.

 

Регистрирани сe 291 оздравен пациент од: Охрид – 79, Битола – 39, Струга – 33, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Прилеп – 17, Кичево – 11, Скопје и Велес – по 9, Неготино – 8, Гевгелија и Радовиш – по 7, Куманово и Ресен – по 6, Тетово – 5, Дебар – 4, Кочани, Штип и Демир Хисар – по 2, Виница , Крушево, Богданци и Демир Капија – по 1.

 

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавено пријавено едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се  регистрирани  починати лица.

 

Направени се 1.537 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-10, ЦЈЗ Тетово-38, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–98, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-33, Биотек-62, Систина-52, лабораторија Лаор-18, Синлаб-16, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-5, Никоб Лаб-41, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 698.

 

Досега во земјата се направени вкупно 2.130.248 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 332.667, бројот на оздравени пациенти е 318.890, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 4.379

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      156848, Активни   1826

Куманово    17696, Активни    191

Битола      17183, Активни    287

Прилеп      15047, Активни    190

Тетово      14197, Активни    205

Кавадарци   11618, Активни    186

Велес 10487, Активни    129

Гостивар    10085, Активни    156

Охрид 9798, Активни     185

Струмица    8554, Активни     133

Штип  8515, Активни     100

Кичево      5950, Активни     68

Кочани      5349, Активни     70

Струга      5051, Активни     101

Гевгелија   4666, Активни     69

Неготино    3992, Активни     78

Ресен 2942, Активни     45

Свети Николе      2741, Активни     25

Радовиш     2730, Активни     82

Крива Паланка     2558, Активни     23

Делчево     2031, Активни     16

Дебар 1772, Активни     31

Берово      1770, Активни     35

Валандово   1570, Активни     15

Виница      1435, Активни     19

Пробиштип   1289, Активни     1

Богданци    1061, Активни     14

Кратово     1061, Активни     27

Крушево     995, Активни      31

Демир Хисар 902, Активни      21

Македонски Брод   773, Активни      7

Демир Капија      614, Активни      7

Македонска Каменица     530, Активни      4

Пехчево     493, Активни      0

Дојран      364, Активни      2