Властите во Жиронд, популарен туристички регион во Франција, ги евакуираа туристите . Пожарите се проширија во други региони во Франција.

Advertisements

Во јужна Шпанија, повеќе од 3.200 луѓе избегаа од пожарите во ридовите во близина на Малага, популарна туристичка област. На друго место во Шпанија, шумски пожари избувнаа во провинциите Кастиља и Леон, Галиција и Екстремадура.

Пожарите во Португалија засега се локализирани.

Повеќе од 1.000 смртни случаи се припишуваат на горештините во Португалија и Шпанија во последните денови.

Низ Медитеранот – од Мароко на запад до Крит на исток – се распоредени илјадници пожарникари и многу авиони за гаснење на пожари. Од вторникот, целиот регион го зафатија големи горештини

Француската метеоролошка служба за денеска предвидува нови топлински рекорди. Во Португалија, температурата неодамна достигна 47 степени целзиусови.

Прикажи повеќе