Претставникот на иранскиот тим за преговори за нуклеарната програма Абас Аркачи вели дека следната рунда разговори во Виена може да биде закажана откако новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси во август ќе ја положи заклетвата.

Advertisements

„Ние сме во период на транзиција, бидејќи во нашата држава се спроведува демократски трансфер на моќ. Разговорите во Виена мора очигледно да ја чекаат нашата нова администрација“, напиша на својот твитер профил Аракчи.

Разговорите на Иран со светските сили за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година, кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп го напушти во 2018 година, останаа „заглавени“ и по шест рунди преговори.

Аракчи напиша на Твитер дека САД и Велика Британија треба да престанат да ја поврзуваат размената на затвореници со нуклеарниот договор.

Прикажи повеќе