Лидерот на албанската Социјалистичка партија Еди Рама денеска прогласи победа парламентарните избори кои се оддржаа во неделата со како што вели, досега освоени 74 пратенички мандати. Оваа објава тој ја сподели на неговиот официјален профил на Фејсбук откако пребројувањето на гласовите од Државната изборна комисија стигна при крај. Тој за денеска попладне најави прослава на плоштадот „Скендербег“ во Тирана, ги повика сите на, како што ја нарече, „прегратка на победата“ и постира фотографија на која е со широка насмевка.

Advertisements

„ Денеска во 18 часот на плоштадот Скендербег, шампионскиот тим на покровители, координатори, раководители, пратенци и кој сака да ни се придружи за да ја прегрнеме победата. ПС 12. Победа. Шампиони“ напиша Рама на Фејсбук.

Прикажи повеќе