Првиот позитивен ковид случај внесува сериозна вознемиреност во Токио. Директорот на Олимписките игри Тоширо Муто официјално ја потврди информацијата. Организаторот на игрите стравува од можно ширење на вирусот во Олимпиското село но и надвор од него. Ова е 45 позитивен случај меѓу луѓето поврзани со организацијата но прв во Олимпиското село.

Јапонија бележи постојан раст на позитивни случаи и од поодамна забрани публика на игрите и доаѓање на странци во земјата.

На Летните Олимписки игри ке земат учество 11.000 спортисти од кои 85% се вакцинирани.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.