Синоќа повеќе од 1.300 луѓе беа приведени ширум Русија за учество во антивоени протести – а некои беа директно регрутирани во војската.

Протестите беа предизвикани откако претседателот на Русија Владимир Путин најави „делумна мобилизација“ на граѓаните за како што ја нарече ,,непоколеблива инвазија на Украина.

,Сликите и видео снимките покажуваат како полицијата ги разбива демонстрантите во повеќе градови, а некои од демонстрантите ги приведува . Обидувајќи се да ја задржат толпата која извикуваше „нема мобилизација“.

Независната мониторинг група овд-инфо објави дека полицијата ги привела демонстрантите во 38 градови во русија. Портпаролката на групата, марија кузњецова, во телефонски разговор со си-ен-ен изјави дека во најмалку четири полициски станици во москва, некои од демонстрантите уапсени за немири од полицијата,биле директно регрутирани во руската војска.