Обвинителството од Славонски Брод го завршило увидот на местото на кое утрото се случи тешката сообраќајна несреќа во која според нивните податоци загинаа 10 лица а 23 лица се повредени. Обвинителството констатира дека автобусот на Дева Турс од Приштина кој патувал од Франкфурт за Приштина, излетал на тревнатата банкина на јужната страна од коловозот.

„Возачот на автобусот е затечен на лице место и е приведен. Се собираат докази врз основа на кои ќе му биде поднесена кривична пријава“, велат од обвинителството.

Од обвинителство појаснуваат дека тој самиот признал дека за миг задремал.

Според неофицијалните информации, тој го презел управувањето на автобусот на граничниот премин Брегана, меѓу Словенија и Хрватска, каде што се смениле со својот колега кој возел од Франкфурт до таму. Тој и девет патници смртно настрадаа во несреќата.