Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, глобално призната како лице на прогресивната политика, денеска ја изненади земјата објавувајќи дека за неколку недели ќе поднесе оставка од функцијата.

Четириесет и двегодишната премиерка, која ја водеше земјата низ природни катастрофи, пандемијата на корона вирусот и најтешкиот терористички напад, рече дека веќе нема „доволно енергија“.

„Јас сум човек. Даваме колку што можеме, колку што можеме, а потоа е време да си одиме. За мене, тоа време е дојдено“, рече таа на состанокот на членовите на нејзината Лабуристичка партија, јавуваат агенциите.

Ардерн рече дека ќе се повлече најдоцна до 7 февруари, помалку од три години откако извојува убедлива победа на изборите за втор мандат како премиер.

Од молскавичното раст на популарноста, која својот врв го достигна во 2020 година, поради што се појави и терминот „Џасиндаманија“ во 2020 година, нејзината влада се бореше да се справи со низа предизвици. Зголемената инфлација, претстојната рецесија и оживувањето на конзервативната опозиција придонесоа за постепен пад на нејзината популарност, наведува агенцијата Франс прес.

„Верувам дека водењето земја е најпривилегираната работа што некој може да ја има, но и една од најпредизвикувачките“, рече Ардерн.

„Не можете и не треба да ја работите таа работа освен ако немате многу енергија, плус малку резерва за тие неочекувани предизвици“, додаде таа.

Ардерн доби меѓународно признание за нејзиното справување со ситуацијата по масакрот во џамијата во градот Крајстчерч во 2019 година, во кој беа убиени 51 муслимански верник, а 40 други беа ранети.

Подоцна истата година, таа беше пофалена за нејзиното одлучувачко лидерство за време на фаталната ерупција на вулканот на Белиот Остров, исто така, познат како Вакаари.

Денеска, таа ги наведе активностите на нејзината влада во врска со проектите за достапност на станови, климатските промени и детската сиромаштија како дополнителна гордост.