Состојки :

ЗА РОЛНИЧКИТЕ:

– 400 г мисиркин стек

– 250 г моцарела

– 200 г печеница

– сол

– лук во гранули

ЗА СОСОТ:

– 100 г шампињони од конзерва

– 50 г павлака

– 200 мл павлака за готвење

– 5 г сув магдонос

– сол

Подготовка:

Месото исечете го на шницли и со кујнски чекан исчукајте го да се истенчи. Зачинете ги со сол и лук во гранули. Потоа наредете печеница, па моцарела, кои се исечкани на тенки листови и завиткајте ролнички.

Вака приготвените ролнички ставете ги во алуминска фолија и завиткајте ги добро. Пржете ги заедно со фолијата, во сад со поголема количина масло. Павлаката изматете ја. Додајте ѝ ја течната павлака, измешајте и зачинете со магдонос.

Шампињоните испржете ги во тава со масло, по потреба зачинете со сол. Додајте ја мешавината со павлака и по две минути пржење тргнете го садот на страна.

Сервирајте прво од сосот, па над него ролничка од месо, која претходно сте ја извадиле од фолијата.